Turystyka – co zmieni Tarcza Antykryzysowa 5.0?
Szanowni Państwo,
15 października 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia z 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (dalej: Tarcza 5.0).
Powodem uchwalenia nowej wersji ustawy był fakt, iż instrumenty finansowe przewidziane w pierwotnych ustawach okazały się niewystarczające – pomimo pomocy od państwa wiele przedsiębiorstw z branży turystycznej nadal miało kłopoty z płynnością finansową.
Tarcza Antykryzysowa 5.0 wprowadza zmiany w szczególności w zakresie działalności branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii „tarcza turystyczna” polega na:
- preferencyjnych pożyczkach na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki,
- powstaniu specjalnego funduszu, w którym będą gromadzone pieniądze na zwroty za odwołane imprezy turystyczne,
- ustanowieniu postojowego oraz zawieszenia składek ZUS dla branży turystycznej.
Pożyczki na zwroty wpłat klientów dla organizatorów turystyki
Zasady wypłaty środków pieniężnych na rzecz podróżnego reguluje art. 15ka Tarczy 5.0. W przypadku odstąpienia od umowy w przez podróżnego (w trybie art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych) lub rozwiązania przez organizatora umowy o udział w imprezie turystycznej (w trybie art. 47 ust 5 pkt 2 o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych) organizator turystyki może ubiegać się o wypłatę na rzecz podróżnego środków pieniężnych wpłaconych przez tego podróżnego na rzecz organizatora turystki na poczet imprezy turystycznej. O wypłaty mogą ubiegać się wyłącznie organizatorzy turystyki, którzy:
- przyjęli płatność w formie bezgotówkowej;
- zostali wpisani do właściwego rejestru, o którym mowa w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Aby uzyskać pożyczkę należy spełnić wiele zasad określonych w art. 15ka ust 2-37. Przepisy te określają szczegółowe warunki i czynności jakie musi spełnić przedsiębiorca przed uzyskaniem pożyczki.
Turystyczny Fundusz Pomocowy
Turystyczny Fundusz Pomocowy powołuje art. 15kc Tarczy 5.0. Składka na Fundusz Pomocowy będzie naliczana w wysokości nie wyższej niż 30 zł od każdego podróżnego z tytułu zawartej umowy o udział w imprezie turystycznej (art. 15kc ust. 5 Tarczy 5.0).
Fundusz Pomocowy zapewnia organizatorom turystyki wypłaty na pokrycie zwrotów podróżnym wpłat należności za imprezy turystyczne, które nie zostały lub nie zostaną zrealizowane z powodu ogłoszenia albo wystąpienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w miejscu realizacji imprezy turystycznej nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, o których mowa w art. 4 pkt 15 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych uznanych w drodze komunikatu wydanego przez ministra właściwego do spraw turystyki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw instytucji finansowych za właściwe dla uruchomienia wypłat na pokrycie podróżnym zwrotów wpłat należności za imprezę turystyczną, która nie została lub nie zostanie zrealizowana (art. 15kc ust. 15 Tarczy 5.0).
Natomiast wypłaty z Funduszu Pomocowego wypłacane są gdy organizator turystyki nie jest w stanie zapewnić podróżnym zwrotów należności za imprezę turystyczną (art. 15kc ust. 15 Tarczy 5.0).
UWAGA! Art. 15kc ust. 5-12, 14-19, 22 wchodzą w życie 1 stycznia 2021 roku! Oznacza to, że pomoc z Funduszu Pomocowego będzie można uzyskać dopiero od przyszłego roku.
Postojowe oraz zawieszenie składek ZUS
Przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, a ich przeważający rodzaj działalności określany jest wg. Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 o kodzie:
- 79.11.A – działalność agentów turystycznych,
- 79.90.A – działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.
Postojowe w przypadku przeważającej działalności oznaczonej kodem 79.11.A (art. 15zq Tarczy 5.0) uzyska przedsiębiorca (w rozumieniu ustawy prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r.), który:
- Mieszka w Polsce i jestem obywatelem RP albo posiada prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP;
- Rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed dniem 1 kwietnia 2020 r.;
- Z powodu wystąpienia COVID-19 doznał przestoju w prowadzeniu działalności,
- Nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Natomiast w przypadku przeważającej działalności o kodzie 79.90.A (art. 15zq Tarczy 5.0), postojowe przysługuje przedsiębiorcy, który:
- Mieszka w Polsce i jestem obywatelem RP albo posiada prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP;
- Z powodu wystąpienia COVID-19 doznał przestoju w prowadzeniu działalności,
- Zawiesił prowadzenie działalności po dniu 31 sierpnia 2019 r.;
- Prowadził działalność o charakterze sezonowym i w 2019 r. była wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy.
- Nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w 2020 r. (art. 15zr Tarczy 4.0), jednak nie więcej niż trzykrotnie (wyjątek stanowi ust. 2 i 4 art. 15zr Tarczy 5.0).
Oznacza to, że postojowe wynosi 2080 zł.
Zawieszenie składek ZUS
Zgodnie z art. 31zo ust 8. na wniosek płatnika składek prowadzącego działalność jako rodzaj przeważającej działalności o kodach: 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.90.A, 82.30.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z, zwalnia się z obowiązku opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, za okres od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres – jeżeli był zgłoszony jakso płatnik składek do dnia 30 czerwca 2020 r.
Oraz jeżeli przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie z opłacania tych składek, był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.
Powyższe warunki muszą być aktualne na dzień złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek.
Aby uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne należy złożyć wniosek symbolu RDZ-B.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Źródła:
- Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r. (Dz.U. Z 2020 r. Poz. 374) tj. Z dnia 16 października 2020 r. (Dz.U. Z 2020 r. Poz. 1842);
- Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych Dz.U. z 2017 r. poz. 2361 t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 548.
Latest Posts
Czy zatrudnienie cudzoziemca będzie możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę?
W dniu 31 grudnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności...
Wesołych Świąt
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i...