Aplikacja „Kwarantanna Domowa” – czy jest obowiązkowa?
Szanowni Państwo,
Na mocy art. 7e ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dalej: „Ustawa”), na osoby zobowiązane do poddania się kwarantannie, został nałożony prawny obowiązek korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”, którą należy pobrać i zainstalować na urządzeniu mobilnym.
Aplikacja ma na celu usprawnienie przeprowadzenia obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych, potwierdzenie miejsca odbywania kwarantanny, dokonanie podstawowej oceny stanu zdrowia, a także ułatwienie kontaktu z pracownikiem socjalnym lub z psychologiem.
Jak wynika z informacji zawartych na stronie gov.pl, obowiązek zainstalowania aplikacji powstaje, po otrzymaniu wiadomości SMS, przypominającej o obowiązku jej ściągnięcia i zainstalowania. Aplikację należy pobrać, zainstalować i uruchomić po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.
Kto jest zwolniony z obowiązku korzystania z aplikacji?
Obowiązek zainstalowania i używania aplikacji „Kwarantanna Domowa” nie dotyczy:
- osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzącej lub niedowidzącej),
- osoby, która złożyła oświadczenie, że nie jest abonentem lub użytkownikiem sieci telekomunikacyjnej lub nie posiada urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania.
Oświadczenie należy złożyć właściwym służbom (Policji lub państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu właściwemu dla miejsca odbywania kwarantanny). Oświadczenie to składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie www.gov.pl, oświadczenie można złożyć drogą telefoniczną pod numerem: 22 165 57 44, wypełniając formularz, według instrukcji dostępnej na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa lub przekazując Policji znajdujące się tam oświadczenie, które należy wydrukować i wypełnić.
Niewywiązanie się z obowiązku
Osobie, która nie wywiążę się z obowiązku zainstalowania i używania aplikacji „Kwarantanna domowa”, grozi odpowiedzialność określona w art. 116 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, tj. ukaranie karą grzywny lub nagany.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts
Zmarł śp. adw. Marian Żuradzki
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 11.09.2024 roku w wieku 75 lat, zmarł wspólnik założyciel, ś.p. Marian Żuradzki (more…)
Fundacja rodzinna – opodatkowanie działalności najmu
Fundacja rodzinna to forma organizacyjno-prawna, która zyskuje na popularności w Polsce, zwłaszcza w kontekście zarządzania majątkiem rodzinnym i...