Metoda kalkulacji ceny jako tajemnica przedsiębiorstwa
Szanowni Państwo,
każdy przedsiębiorca zgodzi się, iż sposób kalkulacji ceny przez wykonawcę z pewnością można zaliczyć do informacji, które stanowią cenne źródło informacji dla konkurencji. Z uwagi na fakt, iż metodyka wyliczania ceny stanowi w praktyce o konkurencyjności firmy na danym rynku, posiadane przez przedsiębiorcę know-how, które pozwala mu na kalkulację ceny, oraz przyjęte dane cenotwórcze mogą zostać uznane za tajemnicę przedsiębiorstwa1 i powinny być przedmiotem ochrony.
Stosownie do wyroku Krajowej Izby Odwoławczej (zwana dalej: KIO) z dnia 25 lutego 2013 r.2:
„Jeżeli wyjaśnienia wykonawcy zawierają kalkulację składników ceny oferty oraz szczegółowy opis w tym zakresie, a ponadto opis czynników wpływających na cenę oferty w zakresie metody wykonania zamówienia, warunków wykonania zamówienia itp. to powyższe informacje nie są powszechnie dostępne, mają charakter handlowy, a przez to posiadają istotną wartość gospodarczą dla przedsiębiorcy, w związku z czym nie ma podstaw do ich udostępnienia innym wykonawcom” oraz dalej: „Dodatkowo wyjaśnienia złożone przez przystępującego zawierają szczegółowe informacje, co do sposobu skalkulowania ceny, w tym co do kosztów, jakie planuje ponieść przystępujący w związku z realizacją niniejszego zamówienia. Informacje takie mają wartość gospodarczą, bowiem w oparciu o nie konkurencja przystępującego będzie mogła łatwiej, a jednocześnie precyzyjniej szacować na ile przystępujący wycenił swoje usługi w innych postępowaniach dotyczących zamówień o zbliżonym charakterze”.
Powyższe orzeczenie dotyczy zastrzeżenia tajemnicy w zakresie złożonej oferty i wyjaśnień przystępującego do przetargu, jednak przedstawioną przez KIO ocenę charakteru udostępnionych informacji, jako informacji niejawnych, mających znaczenie gospodarcze dla wykonawcy i niepodlegających udostępnieniu podmiotom trzecim, a zwłaszcza w branży konkurencyjnej, można zaaprobować również w innych postępowaniach, a zwłaszcza z zakresu czynów nieuczciwej konkurencji.
Podobne stanowisko zostało wyrażone w orzeczeniu KIO z dnia 17 lutego 2016 r.3:
„Źródła dostaw, ceny materiałów, usług podwykonawczych, jakie są oferowane wykonawcy wysokość rabatów i zasady otrzymywania tych rabatów są również elementem organizacji przedsiębiorstwa, elementem prowadzonej działalności, wypracowanych kontaktów i posiadają wartość gospodarczą, jako informacje handlowe. Gdyby konkurenci mieli świadomość tego, od jakich podmiotów, za jakie ceny i na jakich warunkach dany wykonawca kupuje materiały i uzyskuje usługi, mogliby podejmować próby nawiązania kontaktu z tymi samymi dostawcami i uzyskania podobnych cen, co mogłoby wpłynąć negatywnie na konkurencyjność skarżonego konsorcjum. Niewątpliwie wyszukanie i nawiązanie korzystnych kontaktów handlowych, wypracowanie własnych procedur w toku realizacji zamówienia – wymagało zaangażowania czasowego i poniesienia nakładów po stronie wykonawcy, które jako wartości gospodarcze ma prawo chronić”.
Takie dane jak sposób kalkulacji ceny ofertowej, czy sposób budowania strategii cenowej, stanowią informacje na temat organizacji przedsiębiorstwa wykonawcy. Metoda kalkulacji ceny jest efektem doświadczenia danego przedsiębiorcy i zdobytego know-how, przez co informacje te posiadają wartość gospodarczą dla przedsiębiorcy. Bezprawne ich ujawnienie mogłyby doprowadzić do znacznego zmniejszenia przychodów przedsiębiorstwa oraz ograniczenia liczby klientów.
Co więcej, ujawnienie informacji finansowych dotyczących procesu kalkulacji kosztów i sposobu organizacji procesu budowlanego pozwoliłoby innym, konkurencyjnym podmiotom na uzyskanie znacznej i nieuzasadnionej przewagi na danym rynku. To z kolei mogłoby naruszyć stabilność i równowagę konkurencyjną.
Tym samym, wskazane wyżej informacje należy uznać za ściśle związane z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością i mające dla niego wartość gospodarczą. Informacje te nie powinny być ujawniane do wiadomości publicznej. Należy również pamiętać o podjęciu niezbędnych działań w celu zapewnienia poufności danych, w tym poprzez zawarcie z osobami posiadającymi dostęp do tajemnicy przedsiębiorstwa umowy o zachowaniu poufności (NDA) lub umowy o zakazie konkurencji z klauzulą poufności, a także wprowadzenie w firmie odpowiedniej polityki ochrony tajemnic przedsiębiorstwa.
Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem dodatkowych informacji w powyższym zakresie, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
1 Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 31 sierpnia 2018 r., sygn.: KIO 1618/18
2 Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 25 lutego 2013 r., sygn.: KIO 293/13.
3 Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 17 lutego 2016 r., sygn.: KIO 149/16.
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...