Jakie warunki musi spełnić Deweloper, aby skutecznie przenieść na nabywcę prawo własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego?
Aby nabywca mógł stać się właścicielem lokalu mieszkalnego konieczne jest zawarcie z deweloperem umowy przenoszącej własność lokalu mieszkalnego
Stanowiące finalizację procesu zainicjowanego zawarciem umowy deweloperskiej przeniesienie prawa własności lokalu na nabywcę jest instrumentem, który zobowiązuje dewelopera do dopełnienia odpowiednich czynności – przede wszystkim dokonanie odbioru nieruchomości.
Warto zauważyć, że procedura odbioru nie była dotąd uregulowana w żadnych przepisach a jej obecny kształt, ustanowiony w art. 27 Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. 2011 Nr 232, poz. 1377) (dalej: Ustawa deweloperska) ma charakter ogólny, odsyłający w sprawach nieuregulowanych w ustawie do przepisów kodeksu cywilnego o rękojmi. Oprócz odbioru, deweloper ma obowiązek wypełnienia jeszcze innych obowiązków, które niezbędne są do prawidłowego przeniesienia prawa własności na nabywcę.
Zawiadomienie o zakończeniu budowy czy decyzja o pozwoleniu na użytkowanie – co powinien uzyskać deweloper?
Do przeniesienia własności lokalu na nabywcę, przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego stanowiącego odrębną nieruchomość dochodzi poprzez zawarcie w umowie deweloperskiej specjalnej umowy rozporządzającej. Może to jednak nastąpić dopiero po przyjęciu danego budynku do użytkowania zgodnie z procedurą określoną w art. 54–60 ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. 1994 Nr 89, poz. 414), a więc albo w przypadku zawiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy, przy jednoczesnym braku sprzeciwu tego organu wyrażonego w formie decyzji w terminie 21 dni od daty doręczenia zawiadomienia, albo po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Celem umieszczenia takiej regulacji w ustawie było zagwarantowanie nabywcy bezpieczeństwa odnoście wykonania przez dewelopera podstawowych robót budowlanych. Może się bowiem zdarzyć, że prace porządkowe na terenie realizacji inwestycji nie zostaną w odpowiednim czasie zrealizowane. Dlatego też tak ważna jest uprzednia kontrola organów administracji w tym zakresie. Uzyskanie odpowiedniej dokumentacji od organu jest obowiązkiem dewelopera.
Jak powinien przebiegać prawidłowy odbiór lokalu i jak powinien go zorganizować deweloper?
W czynnościach odbiorowych, zgodnie z przepisami, powinien uczestniczyć nabywca, oraz przedstawiciel dewelopera – o tym drugim ustawa nie wspomina bezpośrednio. Obecność nabywcy, która stanowi nie tyle jego uprawnienie, co obowiązek należy ocenić zdecydowanie pozytywnie – wcześniej procedura odbioru regulowana była każdorazowo, dowolnie, w umowach zawieranych między deweloperami a nabywcami, co pozwalało na ustanawianie zapisów, które zezwalały deweloperowi na samodzielne dokonanie odbioru w przypadku niestawiennictwa nabywcy w wyznaczonym terminie. Takie założenie podważało ideę odbioru, który stanowi fizyczne oględziny miejsca realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego oraz naoczne stwierdzenie, że przedmiot umowy został wykonany zgodnie z treścią zobowiązania: umową deweloperską wraz z załącznikami, projektem budowlanym, przepisami budowlanymi i zasadami sztuki budowlanej. Odpowiednie uregulowanie tej kwestii było reakcją na orzecznictwo w tym zakresie – podobne do opisanych wyżej postanowienia umowne zostały uznane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za klauzule niedozwolone m.in. w orzeczeniu z 04.11.2004 r. (XVII AMC 55/03, Legalis): „W razie niestawiennictwa Kupującego w wyznaczonym terminie przekazania, sprzedający dokona samodzielnie odbioru przedmiotu umowy i będzie to jednoznaczne z wykonaniem przez Sprzedającego umowy w tym zakresie. Strony zgodnie ustalają, że w takim przypadku Sprzedający upoważniony jest do wystawienia odpowiedniej faktury”; „W sytuacji określonej w art. 6 tego paragrafu jednostronny protokół sporządzony przez Sprzedającego zastępuje protokół odbioru”. Za niedozwolone postanowienie umowne w tym samym orzeczeniu uznane zostało stwierdzenie: „Kupujący nie może odmówić odbioru przedmiotowego lokalu podczas drugiego odbioru technicznego z powołaniem się ma nowe wady, których istnienie mógł stwierdzić podczas pierwszego odbioru”.
O czym jeszcze musi pamiętać deweloper przed przeniesieniem własności lokalu?
Kolejnym elementem bez którego niemożliwe jest przeniesienie prawa własności na nabywcę jest sporządzenie z odbioruprotokołu odbioru i wad przedmiotu umowy. Należy w nim szczegółowo opisać wszelkie zauważone przez nabywcę wady lokalu. Po sporządzeniu protokołu, dewelopera wiąże termin 14 dni na doręczenie nabywcy oświadczenia o uznaniu wad lub oświadczenia o odmowie uznania wad, wraz z uzasadnieniem takiej odmowy. Ustawa daje w ten sposób deweloperowi możliwość jednostronnej oceny, czy wady stwierdzone w protokole powinny zostać uwzględnione, czy nie. Co więcej, nie istnieje regulacja stanowiąca o tym, co stanie się w sytuacji, gdy wady zaistnieją, a deweloper odmówi ich usunięcia. Problem sprowadza się do tego, że aby udowodnić odpowiedzialność dewelopera za wady nieruchomości, samo istnienie wady musi być bezsporne – w przypadku, gdy ten będzie odmawiał uznania wady w ogóle, nie będzie można zadecydować o odpowiedzialności za nią.
Co się dzieje, gdy deweloper nie przeniesie na nabywcę w terminie prawa własności?
W myśl art. 22 Ustawy deweloperskiej, umowa deweloperska powinna określać m.in. termin przeniesienia na nabywcę prawa własności nieruchomości. Deweloperzy muszą mieć na uwadze, że w przypadku braku przeniesienia na nabywcę tego prawa w terminie określonym w umowie, nabywca może odstąpić od umowy deweloperskiej. Zanim do tego dojdzie, nabywca wyznacza deweloperowi 120-dniowy termin na przeniesienie prawa własności i dopiero w razie jego bezskutecznego upływu, nabywca jest uprawniony do odstąpienia od umowy deweloperskiej, zachowując roszczenie z tytułu kary umownej za okres opóźnienia.
Latest Posts
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...
Nowa strategia migracyjna
W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia...