Zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Sejm w dniu 15 maja przyjął nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Co istotne, nowelizacja ustawy przewiduje m.in. przedłużenie do 30 września 2025 r. legalności pobytu obywateli Ukrainy w Polsce, którym nadano numer PESEL UKR. Dodatkowo wiąże także wypłaty m.in. 800 plus z obowiązkiem szkolnym dla ukraińskich dzieci.
Projekt przewiduje ponadto przedłużenie do dnia 30 września 2025 r. okresu ważności wizy krajowej obywatela Ukrainy oraz zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego obywatelowi Ukrainy, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz okresu, w którym obywatel Ukrainy przebywa na terytorium Polski na podstawie wizy Schengen.
W projektowanej ustawie zaproponowano zachowanie obecnych zasad dostępu do rynku pracy dla obywateli Ukrainy. Każdy obywatel Ukrainy będzie mógł się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna w celu szukania pracy.
Regulacja przedłuża również dostępność świadczeń zdrowotnych, rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS.
W ustawie przewidziano też wprowadzenie nowych zasad potwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy ubiegającego się o nadanie numeru PESEL. Jedynym sposobem na potwierdzenie tożsamości będzie okazanie ważnego dokumentu podróży.
Wraz ze zmianą ustawy, wskazano także maksymalny 36-miesięczny okres, w którym uczniowie będą mogli uczestniczyć w dodatkowych i bezpłatnych zajęciach z języka polskiego. Rozwiązanie dotyczyć ma jednak uczniów, którzy udział w zajęciach rozpoczęli już w latach 2022/2023 i 2023/2024.
Nowa brzmienie ustawy ma wejść w życie 1 lipca, jednak w pierwszej kolejności trafi pod obrady Senatu.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Błażej Siedlich
Email: bsiedlich@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
źródło obrazka: freepik.pl
Latest Posts
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...
Nowa strategia migracyjna
W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia...