Nowa korzystna dla frankowiczów uchwała Sądu Najwyższego
W dniu 25 kwietnia 2024 r. zapadło kolejne pozytywne rozstrzygnięcie dla konsumentów związanych kredytami frankowymi. Sąd Najwyższy podjął uchwałę o sygnaturze III CZP 25/22, która postawiła kilka istotnych tez w zakresie rozwiązywania sporów frankowych.
Po pierwsze, zdaniem Sądu Najwyższego, uznanie postanowienia umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszącego się do sposobu określania kursu waluty obcej za niedozwolone oraz niewiążące prowadzi do wniosku, iż nie można przyjąć innego sposobu określenia tego kursu. Konsekwencją takiej sytuacji jest stwierdzenie, że umowa kredytu nie wiąże również w pozostałym zakresie.
Po drugie, Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli umowa kredytu nie ma charakteru wiążącego ze względu na niedozwolone w niej postanowienia, to wówczas:
- powstają samodzielne roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia zarówno na rzecz kredytobiorcy, jak i banku, jeżeli bank wykonując umowę kredytu, wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat tego kredytu;
- co do zasady przedawnienie roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna swój bieg od dnia następującego po dniu, w którym kredytobiorca zakwestionował względem banku związanie postanowieniami umowy;
- brak jest podstaw prawnych do żądania zarówno przez kredytobiorcę, jak i bank odsetek lub innego wynagrodzenia za korzystanie z ich środków pieniężnych w okresie od spełnienia nienależnego świadczenia do chwili popadnięcia w opóźnienie co do zwrotu tego świadczenia.
Wskazana uchwała od dnia jej podjęcia ma moc zasady prawnej.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Aneta Żuradzka
Email: azuradzka@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
Latest Posts
Zmarł śp. adw. Marian Żuradzki
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 11.09.2024 roku w wieku 75 lat, zmarł wspólnik założyciel, ś.p. Marian Żuradzki (more…)
Fundacja rodzinna – opodatkowanie działalności najmu
Fundacja rodzinna to forma organizacyjno-prawna, która zyskuje na popularności w Polsce, zwłaszcza w kontekście zarządzania majątkiem rodzinnym i...