Karta pobytu CUKR dla osób posiadających status UKR
Ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, której przeważająca część zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2024 r., wprowadza nowy sposób legalizacji pobytu cudzoziemców posiadających status UKR.
Nowelizacja przewiduje możliwość uzyskania karty pobytu CUKR, która będzie ważna przez 3 lata, pod warunkiem spełnienia przez cudzoziemców następujących kryteriów:
- posiadanie statusu UKR na dzień 4 marca 2024 r.;
- posiadanie statusu UKR w dniu składania wniosku o wydanie karty pobytu;
- posiadanie nieprzerwanego statusu UKR przez co najmniej 365 dni.
Ponadto, posiadacze karty CUKR nie będą musieli ubiegać się o dodatkowe zezwolenie na pracę. W tym przypadku wyłączono również wymóg powiadomienia przez pracodawcę urzędu pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy.
Wniosek o wydanie karty pobytu CUKR będzie można złożyć wyłącznie w postaci elektronicznej
z wykorzystaniem usługi online w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na odpowiednim formularzu.
Przepisy dotyczące wniosków o wydanie karty CUKR wejdą w życie po uruchomieniu ww. usługi online, planowanej na 2025 r. Dokładna data zostanie określona w komunikacie Ministra właściwego do spraw wewnętrznych w terminie co najmniej 14 dni przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych określonym w tym komunikacie.
Wprowadzenie karty pobytu CUKR stwarza nowe możliwości legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, przybywających do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszam do kontaktu.
Anna Janosz
Email: ajanosz@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Dyrektywa platformowa została zatwierdzona przez PE i RUE
Praca platformowa to model zatrudnienia, w którym usługi są zlecane i realizowane za pośrednictwem platform internetowych. Do platform cyfrowych zaliczają...
Po co zawierać Memorandum of Understanding?
Memorandum of Understanding (dalej jako MoU) to dokument, który nie ma w prawie polskim definicji legalnej. Przyjmuje się, że jest to dokument, opisujący...