Kupujesz i sprzedajesz towary w ramach transakcji z podatnikami z innych krajów UE? Sprawdź czy możesz skorzystać z uproszeń dotyczących rozliczenia VAT.
W przypadku, w którym kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru, przy czym towar jest wydawany przez podmiot pierwszy bezpośrednio ostatniemu nabywcy, mamy do czynienia z transakcją łańcuchową. W takiej sytuacji wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie. Oznacza to, że jedna z dostaw przyjmuje charakter tzw. dostawy ruchomej, a druga z nich tzw. dostawy nieruchomej. Dostawa nieruchoma rozliczana jako transakcja krajowa, co powoduje obowiązek dokonania rejestracji na potrzeby podatku VAT w danym kraju UE.
Szczególnym rodzajem transakcji łańcuchowych są transakcje trójstronne, które podlegają rozliczeniu według specjalnych, uproszczonych zasad.
Wewnątrzwspólnotową transakcją trójstronną jest transakcja, która spełnia łącznie następujące przesłanki:
1) w transakcji uczestniczy trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach UE;
2) transakcja trójstronna dotyczy dostaw tego samego towaru;
3) towar jest wydawany przez pierwszego z podatników bezpośrednio ostatniemu w kolejności,
4) towar jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego podatnika VAT lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.
Należy zatem zwrócić uwagę, że celem zakwalifikowania transakcji jako trójstronnej i skorzystania z uproszczeń w rozliczeniu podatku VAT przewidzianych dla takiej transakcji, koniecznym jest aby organizatorem transportu był podatnik występujący jako pierwszy lub drugi w transakcji trójstronnej. Należy zatem gromadzić odpowiednie dokumenty celem wykazania organizacji transportu przez te podmioty.
Uproszczenie polega na tym, że nie ma konieczności dokonywania rejestracji do VAT w innym kraju UE na potrzeby rozliczenia transakcji, bowiem żadna z transakcji nie jest rozliczana jako krajowa. Ostatni w kolejności podatnik rozlicza podatek VAT z tytułu dokonania na jego rzecz dostawy towarów przez drugiego w kolejności podatnika VAT. Ciężar rozliczenia transakcji w zakresie opodatkowania podatkiem VAT zostaje zatem zdjęty z tzw. pośrednika, występującego jako drugi podmiot w transakcji trójstronnej i w całości jest nałożony na podmiot ostatni.
Uproszczenie można zastosować, jeżeli:
– podatnik pierwszy w kolejności (A) dokonuje WDT na rzecz podatnika drugiego w kolejności (B), a towar jest transportowany bezpośrednio podatnikowi ostatniemu w kolejności (C);
– podatnik A wykazuje WDT opodatkowaną stawką 0% VAT, przy spełnieniu zwykłych przesłanych uznania transakcji za WDT;
– podatnik B nie ma siedziby na terenie państwa podatnika C;
– podatnik B stosuje wobec podatnika A i C ten sam numer VAT UE;
– podatnik B dokonuje WNT zarówno w państwie podatnika C oraz w kraju, który nadał mu nr VAT UE, którym posługuje się przy rozliczaniu transakcji;
– podatnik C rozlicza WNT na zasadzie samoobliczenia;
– podatnik C stosuje numer VAT UE z kodem państwa, w którym kończy się transport lub wysyłka.
Celem zastosowania uproszczenia, konieczne jest, aby na fakturze wystawionej przez podatnika B znalazła się adnotacja na temat stosowanego uproszenia dla transakcji trójstronnych, np.: „faktura WE uproszczona na mocy art. 135-138 ustawy o ptu” lub „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy artykułu 141 dyrektywy 2006/112/WE”
Zastanawiasz się, czy przeprowadzane przez Ciebie transakcje mogą zostać zakwalifikowane jako trójstronne? Masz wątpliwości jakimi dokumentami należy dysponować, aby prawidłowo rozliczyć transakcje? Nie wiesz jak wypełnić deklarację VAT celem wykazania transakcji trójstronnych? Zapraszamy do kontaktu!
Martyna Fusy-Talarczyk
Email: mfusy@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Zmarł śp. adw. Marian Żuradzki
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 11.09.2024 roku w wieku 75 lat, zmarł wspólnik założyciel, ś.p. Marian Żuradzki (more…)
Fundacja rodzinna – opodatkowanie działalności najmu
Fundacja rodzinna to forma organizacyjno-prawna, która zyskuje na popularności w Polsce, zwłaszcza w kontekście zarządzania majątkiem rodzinnym i...