Importerze, do 31 lipca 2024 r. masz czas na korektę sprawozdania CBAM
Czym jest CBAM?
CBAM, czyli graniczny podatek węglowy, wiąże się z nowymi obowiązkami przy imporcie towarów spoza Unii Europejskiej. Celem CBAM jest stworzenie równych warunków konkurencji dla producentów z terenu Unii Europejskiej, którzy ponoszą dodatkowe koszty związane z ograniczaniem emisji CO2.
CBAM powinien motywować również producentów z krajów trzecich do redukcji śladu węglowego.
CBAM objętym są następujące grupy towarów: cement, energia elektryczna, nawozy, żeliwo i stal, aluminium oraz chemikalia.
Więcej o CBAM pisaliśmy: https://kbzlegal.pl/importerzy-pod-lupa-od-1-sierpnia-2024-surowe-wymogi-raportowe-cbam/, https://kbzlegal.pl/cbam-nowe-obowiazki-raportowe-dla-importerow-towarow-spoza-ue/.
31 lipca 2024 r. jest kluczową datą dla importerów z następujących powodów:
- Uproszczone raportowanie CBAM
Składanie sprawozdań CBAM wiąże się z koniecznością określenia poziomu emisji wbudowanych w towary. To z kolei wymaga zebrania przez importerów wielu danych i obliczenia poziomu emisji. Do 31 lipca 2024 r., w przypadku braku wszystkich niezbędnych informacji, można stosować tzw. wartości domyślne dotyczące emisji wbudowanych. Znacząco upraszcza to proces raportowania emisji.
- Upływ terminu na złożenie sprawozdania za II kwartał 2024
31 lipca 2024 r. upływa termin na złożenie sprawozdania CBAM za II kwartał 2024 r., które – po raz ostatni – może opierać się w całości na wartościach domyślnych emisji opublikowanych przez Komisję Europejską. W sprawozdaniu składanym w październiku 2024 r. (za III kwartał 2024 r.) dane o emisji gazów cieplarnianych zawarte w towarach zaimportowanych będą już musiały byś raportowane na podstawie rzeczywistych wartości.
- Ograniczona możliwość korekty sprawozdań
Do 31 lipca 2024 r. importerzy mają możliwość modyfikacji sprawozdań CBAM złożonych za IV kwartał 2023 oraz I kwartał 2024. Choć zmiana danych za te dwa okresy będzie możliwa także po 31 lipca 2024 roku (do upływu jednego roku od zakończenia raportowanego kwartału), będzie to już wymagało zgody odpowiedniego organu odpowiedzialnego za CBAM w Polsce.
Anna Baranowska
Email: abaranowska@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
źródło zdjęcia: freepik.pl
Latest Posts
Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 roku
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia zmiany wynikające z...
Prawo komunikacji elektronicznej a zgody marketingowe
W dniu 10 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej wprowadzająca do polskiego porządku prawnego...