Polski dokument podróży dla obywateli Białorusi
Od 1 lipca 2024 r. dzięki zmianom wprowadzonym przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 czerwca 2024 r., wydłużono okres, w którym obywatele Białorusi mogą składać wnioski o wydanie polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca.
Kto może ubiegać się o wydanie dokumentu?
Polski dokument podróży jest wydawany cudzoziemcom, którzy utracili swój dokument podróży lub gdy stracił on ważność, a nie jest możliwe uzyskanie nowego dokumentu. Cudzoziemiec może złożyć odpowiedni wniosek jeżeli udzielono mu:
- zezwolenia na pobyt stały lub
- zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, lub
- zezwolenia na pobyt czasowy, lub
- ochrony uzupełniającej, lub
- zgody na pobyt ze względów humanitarnych.
Obywatele Białorusi posiadający legalny pobyt na terytorium Polski, mogą ubiegać się o wydanie polskiego dokumentu podróży. Możliwość uzyskania takiego dokumentu pozostaje szczególnie istotna gdy nie jest możliwe wnioskowanie o nowy dokument podróży w placówkach dyplomatycznych Białorusi.
Polski dokument podróży umożliwia cudzoziemcowi wielokrotne przekraczanie granicy i pełni funkcję zbliżoną do paszportu. Wniosek o jego wydanie należy złożyć do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Aby uzyskać dokument, obywatel Białorusi musi przedstawić podstawę legalnego pobytu na terytorium Polski oraz przedłożyć niezbędne dokumenty. Istotnym ułatwieniem w przypadku obywateli Białorusi jest również fakt, iż nie muszą oni wykazywać braku możliwości uzyskania nowego dokumentu w państwie ojczystym oraz zwolnieni są oni z obowiązku uiszczania opłaty skarbowej.
Warunkiem skorzystania przez obywateli Białorusi z możliwości uzyskania polskiego dokumentu podróży w ramach uproszczonej procedury jest złożenie wniosku o jego wydanie w okresie od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2024 r.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Błażej Siedlich
Email: bsiedlich@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
źródło obrazka: freepik.pl
Latest Posts
Wyznaczenie inspektora ochrony danych osobowych (IOD) jako obowiązek administratora
Mimo że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) obowiązuje już od ponad 6 lat, wiele organizacji wciąż nie przeprowadziło oceny, czy konieczne jest...
Rejestrowane związki partnerskie w Polsce – czy wkrótce będą dopuszczalne?
18 października 2024 roku opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Inicjatywa ta ma na celu uregulowanie praw...