Obowiązek zapewnienia stacji ładowania samochodów elektrycznych od 1 stycznia 2025 r.
Jesteś dużym przedsiębiorcą? Sprawdź w jaki sposób dostosować swój parking do nowych przepisów.
Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada szereg obowiązków związanych z zapewnieniem stacji ładowania samochodów elektrycznych na przyzakładowych parkingach.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 poz. 2269), w budynkach niemieszkalnych, z którymi związanych jest więcej niż 20 stanowisk postojowych, właściciel lub zarządca budynku, w terminie do dnia 1 stycznia 2025 r., instaluje co najmniej 1 punkt ładowania oraz kanały na przewody i kable elektryczne, aby umożliwić zainstalowanie punktów ładowania na co najmniej 1 na 5 stanowisk postojowych. Jeśli zatem przy budynku biurowym lub zakładzie produkcyjnym znajduje się więcej niż 20 miejsc parkingowych przedsiębiorca zobowiązany jest przeprowadzić odpowiednią modernizację parkingu tak, aby 1 na 5 miejsc parkingowych miało dostęp do stacji ładowania samochodów elektrycznych. Przykładowo, na parkingu na którym wydzielono 100 miejsc parkingowych, 20 stanowisk powinno być przystosowanych do ładowania samochodów elektrycznych. Ten sam obowiązek dotyczy parkingów znajdujących się wewnątrz budynków, np. w podziemiach, czy wydzielonych piętrach budynku.
W przypadku nowych budynków niemieszkalnych, z którymi związanych jest więcej niż 10 stanowisk postojowych, należy zapewnić zainstalowanie co najmniej 1 punktu ładowania oraz kanałów na przewody i kable elektryczne umożliwiających zainstalowanie co najmniej 1punktu ładowania na 5 stanowisk postojowych, jeżeli te stanowiska postojowe znajdują się wewnątrz budynku lub przylegają do budynku (art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 875). Obowiązek ten dotyczy budynków niemieszkalnych budowanych i projektowanych od 24 grudnia 2021 r.
Obowiązek zapewnienia stacji ładowania dla samochodów elektrycznych został nałożony jedynie dużych przedsiębiorców, a zatem jeśli jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą nie dotyczą cię nowe obowiązki w zakresie dostosowania miejsc parkingowych.
Budowanie stacji ładowania to bardzo czasochłonny i skomplikowany proces administracyjno-prawny. Z uwagi na niecały rok jaki pozostał przedsiębiorcom na dostosowanie parkingów do nowych realiów, już dziś warto zweryfikować, kto i w jakim zakresie powinien dokonać odpowiedniej modernizacji przyzakładowego parkingu. O nowych obowiązkach należy również pamiętać przy planowaniu nowych inwestycji związanych z budową biurowców oraz zakładów pracy.
Jeśli zastanawiasz czy i w jakim zakresie dotyczy cię obowiązek dostosowania twojego parkingu do nowych przepisów, zapraszam do kontaktu.
Martyna Fusy-Talarczyk
Email: mfusy@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Dyrektywa platformowa została zatwierdzona przez PE i RUE
Praca platformowa to model zatrudnienia, w którym usługi są zlecane i realizowane za pośrednictwem platform internetowych. Do platform cyfrowych zaliczają...
Po co zawierać Memorandum of Understanding?
Memorandum of Understanding (dalej jako MoU) to dokument, który nie ma w prawie polskim definicji legalnej. Przyjmuje się, że jest to dokument, opisujący...