
Potrącanie kar umownych przez zamawiających w trakcie COVID-19
Szanowni Państwo,
Prawnicy KBZ: adwokat Joanna Boroń, radca prawny Katarzyna Todos oraz aplikant radcowski Izabela Gajos skutecznie doprowadzili do zapłaty wynagrodzenia na rzecz Klienta KBZ realizującego zamówienia publiczne w branży odpadów, niezasadnie potrąconego wcześniej przez zamawiających z karami umownymi za nieterminową realizację umów.
Potrącenie zostało dokonane z naruszeniem art. 15r1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przypominamy, że zgodnie z tą regulacją zamawiający w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19 i przez 90 dni od dnia odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni, nie mogą potrącić kary umownej zastrzeżonej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy w sprawie zamówienia publicznego, z wynagrodzenia wykonawcy lub z innych jego wierzytelności, a także nie mogą dochodzić zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania tej umowy, o ile zdarzenie, w związku z którym zastrzeżono tę karę, nastąpiło w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Wprowadzone przepisy miały na celu ograniczyć negatywne skutki pandemii dla wykonawców przejawiające się w obciążeniach finansowych z tytułu kar umownych, a przez to zwiększyć ich zasoby finansowe. Pomimo upływu ponad roku od wprowadzenia omawianej regulacji przypadki potrąceń dokonywanych wbrew obowiązującym przepisom nie są rzadkością, co wynika głównie z braku świadomości obowiązywania omawianych przepisów wśród zamawiających bądź z ich obawy przed naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.
Przywołaną regulację szczegółowo omówiliśmy w Rzeczpospolitej.
Z wyrazami szacunku,
Zespół KBZ
Latest Posts

From April 1, 2025, e-delivery compulsory for companies
As of April 1, 2025, it becomes mandatory for business entities in Poland to set up an e-delivery address. The new regulations are aimed at simplifying...

Od 1 kwietnia 2025 r. e-doręczenia obowiązkowe dla spółek
Od 1 kwietnia 2025 roku w Polsce wchodzi w życie obowiązek założenia adresu do doręczeń elektronicznych przez podmioty gospodarcze. Nowe przepisy mają na...