Informacja prawna dotycząca IV etapu znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS –CoV-2 oraz nowych zasad bezpieczeństwa
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że w dniu 27 maja 2020 r. na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki przedstawił IV etap znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS – CoV-2 oraz ogłosił zmianę zasad bezpieczeństwa, które w ramach czwartego etapu będą obowiązywać odpowiednio od 30 maja 2020 r. i 6 czerwca 2020 r.
Jednocześnie wskazujemy, że ostateczne rozwiązania związane z IV etapem znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 zostaną uregulowane w stosownym rozporządzeniu. Z uwagi na to, że prace nad projektem nadal trwają, ostateczne rozwiązania przyjęte, mogą różnić się od tych wskazanych poniżej.
A. Zniesienie ograniczeń od dnia 30 maja 2020 r.
1. Generalne zasady bezpieczeństwa – dystans społeczny (2m) albo maseczka
Jeśli w przestrzeni otwartej istnieje możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych osób, to nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa. Jeśli zachowanie na świeżym powietrzu 2-metrowego dystansu nie jest możliwe (na przykład na zatłoczonym chodniku) to należy zasłonić usta i nos.
Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz osoby, które zasłaniają usta i nos.
Miejsca, w których obowiązkowo należy zasłaniać usta i nos, to:
− autobusy i tramwaje,
− sklepy, − kina i teatry,
− salony masażu i tatuażu,
− kościół,
− urzędy.
Ponadto, nie trzeba zakrywać ust i nosa:
− w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne;
− w restauracji lub w barze – po zajęciu miejsca przy stole.
2. Zniesienie limitów osób w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach i w kościele
Od 30 maja 2020 r. przestaje obowiązywać zasada limitów osób w branży handlowej i gastronomicznej (zniesienie zasady limitu 1 osoby na określoną powierzchnię lub liczbę okienek/kas).
Nadal obowiązuje zasada zachowania odpowiedniej odległości i pozostałe wytyczne sanitarne, m.in. dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek, a także obowiązek zasłaniania ust i nosa w sklepie, na targu i na poczcie.
W restauracji po zajęciu miejsca przy stoliku można ściągnąć maseczki.
Zniesienie obostrzeń obejmuje również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego, w tym uroczystości pogrzebowe.
3. Zgromadzenia publiczne do 150 osób
Od 30 maja 2020 r. w przestrzeniach otwartych dozwolona będzie organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2metrowy dystans społeczny.
Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należeć będzie do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
4. Działalność hoteli
Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom.
B. Zniesienie ograniczeń od dnia 6 czerwca 2020 r.
1. Życie społeczne i działalność hoteli
Możliwość organizacji wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy nie mają obowiązku noszenia maseczek.
W hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.
2. Działalność gospodarcza, kultura, rozrywka i sort
Od 6 czerwca 2020 r. działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: − kina, teatry, opery, balet, − baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, − sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.
Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.
Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż zostaną podane po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.
W razie jakichkolwiek pytań́ lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku, Zespół KBZ Żuradzka & Wspólnicy
Latest Posts
Zmarł śp. adw. Marian Żuradzki
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 11.09.2024 roku w wieku 75 lat, zmarł wspólnik założyciel, ś.p. Marian Żuradzki (more…)
Fundacja rodzinna – opodatkowanie działalności najmu
Fundacja rodzinna to forma organizacyjno-prawna, która zyskuje na popularności w Polsce, zwłaszcza w kontekście zarządzania majątkiem rodzinnym i...