Zmiany w handlu internetowym – implementacja Dyrektywy DAC7
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w związku z implementacją dyrektywy DAC7 (Dyrektywy Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r.) 1 lipca 2024 r. do polskiego porządku prawnego weszły regulacje mające na celu ograniczenie skali szarej strefy w handlu internetowym i zapobiegnięcie nadużyciom podatkowym.
Wprowadzone narzędzia mają pomóc w skuteczniejszej identyfikacji osób, które dokonują sprzedaży towarów lub świadczą elektronicznie usługi na dużą skalę bez zarejestrowania prowadzonej działalności gospodarczej.
Sprzedawcy internetowi działający przy pomocy takich portali jak np. Vinted, Allegro czy OLX, zobowiązani będą do zdania raportu, jeżeli spełnią łącznie następujące warunki:
- przeprowadzonych transakcji będzie więcej niż 30 na danej platformie rocznie, oraz
- łączne wynagrodzenie z tytułu ww. transakcji przekroczy w danym roku równowartość 2.000,00 euro
Nowe przepisy wprowadzone do porządku prawnego implementacją dyrektywy DAC7 obejmą jednak nie tylko osoby, które sprzedają online towary, ale również te, które na platformach oferują udostępnienie nieruchomości lub ich części, udostępnienie środka transportu czy świadczenie usług. Oznacza to, że nawet najmniejsze ogłoszenia zamieszczone np. w serwisie OLX mogą stanowić o obowiązku raportowania.
W kwestii formy samego sprawozdania wskazujemy, że mają one być składane elektronicznie przez platformy cyfrowe do szefa Krajowej Administracji Skarbowej w postaci zbiorczej informacji na temat sprzedawcy.
W przypadku przekroczenia wskazanych ustawowo limitów oraz jednoczesnym niedopełnieniu obowiązku sprawozdawczego, sprzedawców internetowych czekać mogą negatywne konsekwencje w postaci zablokowania kont oraz zajęcia środków pozyskanych z tytułu sprzedaży na platformach internetowych.
Jeżeli są Państwo zainteresowani dyrektywą DAC7 i mają w tej kwestii pytania, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.
Joanna Boroń
Email: jboron@kbzlegal.pl
Telefon: +48 32 202 42 97
LinkedIn
Latest Posts
Wyznaczenie inspektora ochrony danych osobowych (IOD) jako obowiązek administratora
Mimo że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) obowiązuje już od ponad 6 lat, wiele organizacji wciąż nie przeprowadziło oceny, czy konieczne jest...
Rejestrowane związki partnerskie w Polsce – czy wkrótce będą dopuszczalne?
18 października 2024 roku opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Inicjatywa ta ma na celu uregulowanie praw...